Przepisy o obowiązkach płatnika nie rozstrzygają o zwolnieniach z CIT
Jeśli uzyskane w Polsce przez zagraniczną fundację należności zostaną przekazane przez nią na cele statutowe i w związku z tym korzystają ze zwolnienia podatkowego, to płatnik nie pobiera WHT.
Przepisy o obowiązkach płatnika WHT nie zmieniają zakresu zwolnienia podatkowego – w ten sposób Naczelny Sąd Administracyjny, nie po raz pierwszy, argumentował uchylenie interpretacji indywidualnej, w której organ uznał, że polska spółka jako płatnik powinna pobrać podatek u źródła (WHT) przy wypłacie odsetek do zagranicznej fundacji mającej status organizacji pożytku publicznego, pomimo, że dochody fundacji mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego dla prowadzących działalność statutową.
Jest to kolejny przykład restrykcyjnego podejścia organów podatkowych do przepisów pozwalających na zastosowanie preferencji WHT w stosunku do dochodów nierezydentów. Tym razem doprowadziło ono do absurdalnego wniosku – płatnik miałby pobierać podatek w sytuacji, gdy po stronie podatnika nie powstało zobowiązanie podatkowe.
Co wynika z ustawy
Ustawa o CIT zwalnia z podatku dochody podatników, których celem statutowym (choć niekoniecznie wyłącznym) jest działalność m.in. naukowa, kulturalna, w zakresie ochrony środowiska czy pomocy społecznej. Podatnicy muszą spełniać kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim konieczne jest, aby dochody podlegające zwolnieniu były przeznaczone na realizację ww. celów statutowych. Podatnicy nie mogą być też spółkami, spółdzielniami, przedsiębiorstwami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta